Mediacje rówieśnicze

W ubiegłym tygodniu  z okazji Międzynarodowego Tygodnia Mediacji nasi szkolni mediatorzy odwiedzili wszystkie klasy i przypomnieli swoim koleżankom i kolegom, a także nauczycielom o programie Mediacji Rówieśniczych realizowanym w naszej szkole. Opowiedzieli o zasadach i zaletach takiego sposobu rozwiązywania konfliktów, tłumaczyli, w jaki sposób można zgłosić się na mediację.

Kłótnie i konflikty są naturalna częścią naszego życia. Trzeba się jednak nauczyć, w jaki sposób konstruktywnie rozwiązywać trudne sytuacje, których, choćbyśmy nie wiem jak się starali, nie unikniemy. Mediacje doskonale wpisują się w ideę porozumienia bez przemocy, pozytywnej komunikacji, pozwalają nie tylko pokojowo rozwiązać konflikt, ale również przyjrzeć się sobie, swoim potrzebom i oczekiwaniom.  Kiedy obie strony siadają przy stole mediacyjnym okazują sobie tym samym szacunek. Nie ma tu miejsca na karę czy zemstę czy kompromis. Jest to przestrzeń do ROZMOWY z drugim człowiekiem. Nawet jeśli ludzie nie dojdą do porozumienia, wartością jest już to, że próbowali.

Mamy nadzieję, że program Mediacji Rówieśniczych przyczyni się do kształtowania postaw społecznych i obywatelskich naszych uczniów

 

Skip to content