W dniach 20-21.04.2023 r. uczniowie z klas starszych wraz z opiekunami udało się na dwudniową wycieczkę do Berlina i Poczdamu.
Pierwszy dzień spędziliśmy w stolicy Niemiec. Najpierw zwiedziliśmy East Side Gallery – ponad kilometrowy fragment Berlińskiego Muru, który za sprawą artystów stał się najdłuższą galerią sztuki pod gołym niebem.
Podczas przejazdu na Alexanderplatz poznaliśmy architekturę Frankfurter Allee – reprezentacyjnej ulicy socjalistycznego Berlina a przewodnik przybliżył nam realia życia w dawnej NRD. Po przyjeździe do centrum Berlina poznaliśmy historię powstania Wieży Telewizyjnej – dumy i symbolu nowoczesności NRD. Zwiedziliśmy też Sony Center – nowoczesny kompleks kin i instytucji kulturalnych. Mieliśmy okazję zobaczyć miejsce, gdzie odbywa się znany europejski festiwal filmowy Berlinale. Następnie udaliśmy się do siedziby parlamentu niemieckiego – Reichstagu i dzielnicy rządowej. Wysłuchaliśmy również informacji na temat historii budynku Reichstagu i najważniejszych obiektów w mieście. Podczas zwiedzania Berlina nie można pominąć Bramy Brandenburskiej – najbardziej rozpoznawalnego symbolu miasta. To był następny punkt na naszej trasie. Odbyliśmy również spacer po słynnej alei Unter den Linden. To reprezentacyjna ulica Berlina z licznymi ambasadami, muzeami i zabytkami dawnego Berlina.
W centrum Berlina znajduje się Pomnik Pomordowanych Żydów – monument upamiętniający Holocaust i jego ofiary. Tam skierowaliśmy się po południu. Po drodze mijaliśmy wiele miejsc upamiętniających podział miasta.
Ostatnim punktem programu było Muzeum Techniki – jego ogromne zbiory, największe w Europie, pozwalają dowiedzieć się wszystkiego o samolotach, pociągach, statkach i najróżniejszych wynalazkach technicznych, począwszy od najprostszych konstrukcji roweru, skończywszy na sztucznej inteligencji.
Drugi dzień naszej wycieczki spędziliśmy w stolicy Brandenburgii- Poczdamie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po deptaku w urokliwym centrum tego miasta. Zwiedziliśmy także
Dzielnice Holenderską i Rosyjską. Następnie udaliśmy się do Pałacu Sanssouci – dawnej rezydencji cesarza Fryderyka II. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa „sans souci”, co oznacza „beztroski”. spędzić „beztroski” czas. Pałac położony jest na malowniczych tarasach winnic we wschodniej części 300-hektarowego parku Sanssouci. Po drodze obejrzeliśmy starą dzielnicę miasta wraz z charakterystycznym Wiatrakiem. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Pałacyku Myśliwskiego – Cecilienhof, w którym w 1945 r. odbyła się słynna Konferencja Poczdamska. Pałacyk zachwycił nas swoją historią, prostotą i elegancją.
Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni bardzo pozytywnych wrażeń późnym wieczorem wróciliśmy do Wrocławia.
Mam nadzieję, że oceniając tę wycieczkę jako niezwykle udaną, w pełni podzielam zdanie wszystkich jej uczestników:)
Monika Polanowska