WYMIANA MIĘDZYNARODOWA ZE SZKOŁĄ Z LIPSKA

Nasza szkoła prowadzi współpracę partnerską z Freie  Oberschule Gohlis z Lipska. Wymiana partnerska między naszymi szkołami współfinansowana jest przez Polsko- Niemiecką Współpracy Młodzieży.

W dniach 9.06- 14.06.gościła u nas grupa 18 uczniów z Freie Oberschule Gohlis wraz z opiekunami. W piątek 10.06. o godzinie 9:00 spotkaliśmy się w szkole. Nasi goście zostali uroczyście powitani przez Panią Dyrektor. Nie zabrakło wspaniałego tortu w kolorach flagi niemieckiej i polskiej oraz słodkich przekąsek. Później oprowadziliśmy gości po szkole, pokazaliśmy im nasze boisko oraz nowoczesny plac zabaw. Nasi partnerzy uczestniczyli też w lekcjach biologii, geografii i fizyki. Na długiej przerwie zjedliśmy wspólnie obiad na stołówce.

Po obiedzie odbył się konkurs wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. W grupach mieszanych odpowiadaliśmy na pytania związane z kulturą, literaturą i położeniem w Europie krajów anglo- i niemieckojęzycznych. Po południu pojechaliśmy na wrocławski rynek. Zwiedziliśmy wrocławską starówkę oraz uczestniczyliśmy w grze miejskiej. W sobotę 11.06 zwiedziliśmy centrum wodne Hydropolis, podziwialiśmy panoramę Wrocławia ze Sky Towera, a wieczorem bawiliśmy się we Wrocławskim Aquaparku. W niedzielę 12.06 pojechaliśmy na cały dzień do Kotliny Kłodzkiej. Zwiedziliśmy Twierdzę Kłodzko, a także Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich Laboratorium Frankensteina.

W poniedziałek 13.06 uczestniczyliśmy w warsztatach na temat techniki 3-D w Odra- Centrum i podziwialiśmy miniaturkę Wrocławia w Kolejkowie. Po południu spotkaliśmy się w szkole, by uroczyście pożegnać naszych gości. Wspólnie z niemieckimi partnerami
przygotowaliśmy pyszne babeczki, sałatki, szaszłyki owocowe i wiele innych przysmaków. Nie zabrakło też pizzy i pysznych kanapek.
We wtorek 14.06 pożegnaliśmy naszych gości na dworcu. Nie obyło się bez łez wzruszenia i zapewnień o kontynuowaniu znajomości czy nawet przyjaźni 🙂 O 11.10 nasi partnerzy cali, zdrowi i zadowoleni odjechali do Lipska.

Udział w wymianie jest wspaniałą okazją do nawiązania kontaktów pomiędzy rówieśnikami i ich rodzinami, poznania życia szkolnego i rodzinnego niemieckich partnerów. Do programu wymiany partnerskiej należy także poznawanie specyfiki miasta i okolic. Uczniowie nasi poznają wszystkie najważniejsze zabytki Lipska oraz Drezna. Dla naszych niemieckich gości wielką atrakcję stanowi sam Wrocław, a także mniejsze miejscowości Dolnego Śląska.

Wymiana ze szkołą niemiecką służy promocji szkoły, podnosi jakość kształcenia w placówce, kształtuje dobre relacje polsko- niemieckie, pomaga w pokonywaniu barier i uprzedzeń poprzez wzajemne poznanie się, nawiązanie przyjaźni i wymianę doświadczeń. Spotkania te służą też rozwijaniu postaw otwartości wobec innych kultur i narodów, są też świetną okazją do doskonalenia umiejętności językowych uczniów.

Koordynatorkami polsko – niemieckiej wymiany partnerskiej są:
Pani Christine Klemig– nauczycielka fizyki i matematyki ze szkoły w Lipsku oraz Pani Monika Polanowska– nauczycielka języka niemieckiego ze szkoły podstawowej nr 82 we Wrocławiu.

Skip to content