Relacja z wycieczki do Berlina

W dniach 5-6.05.2022 r.  49 uczniów z klas 7-8   wraz z pięcioma opiekunami udało się na dwudniową wycieczkę do Berlina i Poczdamu.

Pierwszy dzień spędziliśmy w  stolicy Niemiec. Najpierw zwiedziliśmy East Side Gallery – ponad kilometrowy fragment Berlińskiego Muru, który za sprawą artystów stał się najdłuższą galerią sztuki pod gołym niebem.

Podczas przejazdu na Alexanderplatz poznaliśmy architekturę Frankfurter Allee – reprezentacyjnej ulicy socjalistycznego Berlina a przewodnik przybliżył nam realia życia w dawnej NRD. Po przyjeździe do centrum Berlina poznaliśmy historię powstania Wieży Telewizyjnej – dumy i symbolu nowoczesności NRD. Zwiedziliśmy też Sony Center – nowoczesny kompleks kin i instytucji kulturalnych. Mieliśmy okazję zobaczyć miejsce, gdzie odbywa się znany europejski festiwal filmowy Berlinale. Następnie udaliśmy się do siedziby parlamentu niemieckiego – Reichstagu i dzielnicy rządowej.  Wysłuchaliśmy również informacji na temat historii budynku Reichstagu i najważniejszych obiektów w mieście. Podczas zwiedzania Berlina nie można pominąć  Bramy Brandenburskiej – najbardziej rozpoznawalnego symbolu miasta. To był następny punkt na naszej trasie. Odbyliśmy również spacer po słynnej alei Unter den Linden. To reprezentacyjna ulica Berlina  z licznymi ambasadami, muzeami i zabytkami dawnego Berlina.

W centrum Berlina znajduje się Pomnik Pomordowanych Żydów – monument upamiętniający Holocaust i jego ofiary. Tam skierowaliśmy się po południu. Po drodze mijaliśmy wiele miejsc upamiętniających podział miasta.

Ostatnim punktem programu było Muzeum Techniki – jego ogromne zbiory, największe w Europie,  pozwalają dowiedzieć się wszystkiego o samolotach, pociągach, statkach i najróżniejszych wynalazkach technicznych, począwszy od najprostszych konstrukcji roweru, skończywszy na sztucznej inteligencji.

Drugi dzień naszej wycieczki spędziliśmy w stolicy  Brandenburgii- Poczdamie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po deptaku w  urokliwym centrum tego miasta. Zwiedziliśmy także Dzielnice Holenderską i Rosyjską.  Następnie udaliśmy się do Pałacu Sanssouci – dawnej rezydencji cesarza Fryderyka II. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa „sans souci”, co oznacza „beztroski”.  spędzić „beztroski” czas. Pałac położony jest na malowniczych tarasach winnic we wschodniej części 300-hektarowego parku Sanssouci.  Po drodze obejrzeliśmy starą dzielnicę miasta wraz z charakterystycznym Wiatrakiem. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Pałacyku Myśliwskiego –  Cecilienhof, w którym w 1945 r. odbyła się słynna Konferencja Poczdamska. Pałacyk zachwycił nas swoją historią, prostotą i elegancją.

Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni bardzo pozytywnych wrażeń, ok. godziny 22.00 wróciliśmy do Wrocławia.

Mam nadzieję, że oceniając tę wycieczkę jako niezwykle udaną, w pełni podzielam zdanie wszystkich jej uczestników 🙂

 

Monika Polanowska

Skip to content