Goście z Lipska

W dniach 24.04- 28.04 2023 gościła u nas grupa 18 uczniów z Freie Oberschule Gohlis z Lipska wraz z opiekunami. W poniedziałek po południu spotkaliśmy się w stołówce szkolnej, zjedliśmy pyszną i pizzę i pokazaliśmy gościom naszą szkołę. Następnego dnia nasi niemieccy partnerzy zostali uroczyście powitani przez Panią Dyrektor. Nie zabrakło wspaniałego tortu w kolorach flagi niemieckiej i polskiej oraz słodkich przekąsek. Nauczycielka matematyki zorganizowała dla nas bardzo ciekawe warsztaty z robotyki. Uczniowie w grupach polsko- niemiecki budowali roboty. W grupach mieszanych wzięliśmy też udział w quizie o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. Po południu pojechaliśmy na wrocławski rynek. Zwiedziliśmy wrocławską starówkę, uczestniczyliśmy w grze miejskiej, a wieczorem bawiliśmy się we Wrocławskim Aquaparku.
W kolejnych dniach zwiedziliśmy Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Muzeum Filmu MovieGate oraz Muzeum Miejskie Wrocławia. Byliśmy również w Podziemnym Mieście w Osówce, zwiedziliśmy Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, a także Kościół Pokoju w Świdnicy. W czwartkowy wieczór odbyła się kolacja pożegnalna w stołówce szkolnej. Rodzice uczniów biorących udział w wymianie szkolnej przygotowali pyszne babeczki, sałatki i wiele innych przysmaków. Nie zabrakło też pizzy i pysznych kanapek.
W piątek przed południem pożegnaliśmy naszych gości na dworcu. Nie obyło się bez łez wzruszenia.
Nasi niemieccy przyjaciele, zadowoleni z pobytu w naszej szkole i w naszych domach, planowo dojechali
do Lipska.
Projekt dofinansowała:
Nasza szkoła prowadzi współpracę partnerską z Freie Oberschule Gohlis z Lipska. Wymiana partnerska między naszymi szkołami współfinansowana jest przez Polsko- Niemiecką Współpracy Młodzieży.
Udział w wymianie jest wspaniałą okazją do nawiązania kontaktów pomiędzy rówieśnikami i ich rodzinami, poznania życia szkolnego i rodzinnego niemieckich partnerów. Do programu wymiany partnerskiej należy także poznawanie specyfiki miasta i okolic. Uczniowie nasi poznają wszystkie najważniejsze zabytki Lipska oraz Drezna. Dla naszych niemieckich gości wielką atrakcję stanowi sam Wrocław, a także mniejsze miejscowości Dolnego Śląska.
Wymiana ze szkołą niemiecką służy promocji szkoły, podnosi jakość kształcenia w placówce, kształtuje dobre relacje polsko- niemieckie, pomaga w pokonywaniu barier i uprzedzeń poprzez wzajemne poznanie się, nawiązanie przyjaźni i wymianę doświadczeń. Spotkania te służą też rozwijaniu postaw otwartości wobec innych kultur i narodów, są też świetną okazją do doskonalenia umiejętności językowych uczniów.
Koordynatorkami polsko – niemieckiej wymiany partnerskiej są:
Pani Christine Klemig- nauczycielka fizyki i matematyki ze szkoły w Lipsku oraz Pani Monika Polanowska- nauczycielka języka niemieckiego ze szkoły podstawowej nr 82 we Wrocławiu.
Skip to content